عنایت خدا و رسول خدا به غدیر

ارسال شده توسط رسول گ.م | در جمعه 12 بهمن 1397 | نظرات ( )

خداى سبحان عنایتى فراوان داشت كه حدیث و ماجراى غدیر خم علنى و آشكار باشد، تا زبانها و نقلهاى راویان پیوسته بر مدار آن بچرخد، تا آن كه حجت و دلیلى آشكار براى حمایتگر بزرگوار دینش حضرت امام على (ع) گردد.
از این رو، ابلاغ این ماموریت را هنگامى به پیامبرش داد، كه همراه جمعیت انبوهى از حج اكبر بازمى گشت . پیامبر خدا (ص) نیز در حالى این دعوت را ابلاغ كرد كه توده هاى وسیعى از مردم از شهرها و آبادیهاى مختلف بر گرد او بودند. فرمان داد تا جلو رفتگان برگردند و عقب ماندگان برسند، آن گاه پیام را به همه گوشها رساند و به حاضران فرمان داد تا به غایبان برسانند، تا همگان راوى این حدیث باشند، در حالى كه حاضران بیش از صد هزارنفر بودند.
خداوند به این مقدار بسنده نكرد، بلكه در این باره آیاتى نازل فرمود، تا پیوسته و با گذشت روز و شب ، تلاوت شود، تا مسلمانان هر لحظه به یاد این ماجرا باشند و راه و پیشوایى را كه باید به او روى آورند و دین خود را از او فرا گیرند، بشناسند.

وبلاگ امیرالمومنین - Www.Alimola.Mihanblog.Com


این عنایت و توجه خاص را رسول خدا (ص) نیز داشت ، آن حضرت در آن سال ، گروههاى مختلف مردم را به حج فرا خواند و مردم ، دسته دسته به او پیوستند و پیامبر اكرم (ص) مى دانست كه در پایان این سفر، آن خبر بزرگ را به آنان خواهد داد؛ خبرى كه قوام بخش بناى مكتب و مایه سرورى امت اسلام برامتهاى دیگر و سیطره حكومت اسلام بین خاور و باختر مى شد، اگر به مصالح امت مى اندیشیدند و راه روشن هدایت را مى دیدند و مى پذیرفتند (1)
به خاطر همین هدف بود كه امامان (ع) پیوسته یادآور این واقعه بودند و براى اثبات امامت امیرالمؤ منین (ع) به آن احتجاج و استدلال مى كردند. خود حضرت امیر (ع) نیزدر طول حیاتش به آن استدلال مى كرد و در اجتماعات و جلساتى كه مردم دور هم بودند، از كسانى كه در صحنه غدیر حضور داشتند مى خواست كه آن را بازگو كنند و شهادت دهند. همه اینها به این جهت بود كه داستان غدیر، على رغم گذشت دورانها و سالها، همچنان تر و تازه و شاداب بماند.
از این رو به پیروان خود دستور مى دادند كه روز غدیر را عید گرفته ، دور هم جمع شوند، به یكدیگر تبریك و شادباش گویند، تا آن حادثه بزرگ یاد شود (كه اشاراتى به این مساله خواهد آمد.)

در روز غدیر، شیعیان در كنار مرقد مقدس علوى ، اجتماع شكوهمندى دارند كه بزرگان قبایل و چهره هاى برجسته شهرهاى دور و نزدیك ، براى گرامیداشت این خاطره گرامى جمع مى شوند و به نقل از پیشوایان دین ، زیارت بلندى را روایت و تكرار مى كنند كه متضمن دلائل امامت و حجتهاى استوارى از قرآن و حدیث در اثبات خلافت و به ویژه حدیث غدیر است . هر یك از آن هزاران نفر را مى بینى كه با شادى و مسرت ، الفاظ آن را بر زبان جارى مى سازد و خدا را سپاس مى گوید كه او را بر این راه روشن ولایت، رهنمون شده است و خود را راوى آن فضیلت و اثبات كننده آن مى بیند كه به مفاد آن حدیث ، ایمان دارد. كسانى هم كه توفیق حضور در آن گردهمایى مقدس را ندارند، در شهرهاى دوردست ، هر جا هستند آن زیارت را تلاوت كرده و از همانجا به قبر شریف مولى اشاره مى كنند.
روز غدیر، برنامه هایى از قبیل روزه ، نماز و دعا دارد كه همه ، احیاگر یاد آنند و شیعیان در شهرهاى كوچك و بزرگ و دور و نزدیك و روستاها و آبادیها به آن مى پردازند. میلیونها نفر شیعه كه به یك سوم یا یك دوم مسلمانان تخمین زده مى شوند، راوى این حدیث و معتقد به آنند و آن را دین و آیین خویش قرار داده اند.
و اما كتب حدیث ، تفسیر، تاریخ و كلام شیعه ، بر هر كدام كه دست بگذارى ، مى بینى كه در اثبات داستان غدیر و استدلال به مفهوم حدیث غدیر، استوار و پرمطلب است ، چه كتبى كه احادیث را با سلسله سند تا به حضرت رسول (ص) نقل كرده ، چه آن ها كه به خاطر اتفاقى بودن حدیث میان همه فرقه هاى اسلامى ، سند را نیاورده و احادیث را به صورت مرسل ، نقل كرده است .
فكر نمى كنم كه اهل سنت ، در اثبات این حدیث و پذیرش صحت آن و گرایش به مفاد آن و صحیح شمردن احادیث غدیر و ادعاى تواتر آن ، خیلى كمتر و عقب تر از شیعیان باشند! البته به جز عده اى كه بیراهه رفته اند و تعصب كوركورانه ، آنان رابه گفتار بى پایه واداشته است . آنان تنها خودشان را عالم و اندیشمند مى پندارند. وگرنه ، محققان برجسته و آگاه و خبره ، هیچ شكى در اعتبار سلسله سند حدیث غدیر ندارند و سند آن را به صورت تواتر، به صحابه و تابعین مى رسانند (2)

پی نوشتها:

1- حدیثهاى متعددى به این مضمون از رسول خدا (ص) روایت شده است كه : اگر على (ع) را به امارت و پیشوایى بپذیرید - كه فكر نمى كنم چنین كنید! - او را هدایت گرى هدایت شده خواهید یافت كه شما را به راه راست ، رهنمون مى گردد. (علامه امینى متن حدیثها و نشانیهاى آن ها را از كتب : مسند احمد، تاریخ خطیب بغدادى ، حلیة الاولیاء ابونعیم ، كنزالعمال هندى ، مناقب خطیب خوارزمى ، البدایة و النهایة ابن كثیر نقل كرده است(.
2- علامه در اینجا به نقل دهها و صدها نفر از صحابه ، تابعین و راویانى كه حدیث غدیر را نقل كرده و آن را صحیح دانسته اند، پرداخته است .

منبع: كتاب عید غدیر در اسلام، نوشته جواد محدثى
ارسال شده در: پیام غدیر ،

گالری تصاویر

معرفی کتاب

بحث غدیر خم از نظر قرآن شریف

عبدالكریم نیرى (بروجردى ).
چاپ اول : چاپ حكمت , قم , حدود سال 1353ش .
چاپ دوم : انتشارات نور فاطمه (س ), تهران , سال 1402ق , سال 1361ش .
كتاب پس از مقدمه ابتدا خلاصه اى از واقعهء غدیر خم و سپس بحث غدیر از نظر قرآن است كه سه آیه را مطرح مى نماید ...

خدمات چند رسانه ای علوی

دانلود نقشه غدیر

این نقشه که به صورت فلش تهیه شده است و در آن اطلاعات جالب و زیبایی از جمله: راه حج پیامبر ...

دانلود خطبه غدیر برای موبایل

نرم افزار خطابه غدیر بر روی تلفن همراه، با زبان برنامه نویسی جاوا طراحی و اجرا شده، تا دامنه ...

تم امام علی (ع) برای گوشی های سونی اریکسون

دریافت تم امام علی (ع) با موضوعیت غدیر خم برای گوشی های سونی ...

دانلود کلیپ پیمان با غدیر

دریافت کلیپ پیمان با غدیر با فرمت wmv برای عاشقان آن حضرت ...

کلیپ صلوات بر امیرالمومنین علیه السلام ویژه عید غدیر

دریافت کلیپ صلوات بر امیرالمومنین علیه السلام ویژه عید غدیر ...

کلام امیر

تبلیغات

 

مانده تا غدیر

 

جستجو در مطالب

 

نظرسنجی

 

آمار

 

درباره وبلاگ

 

موضوعات مطالب

 

خبرنامه

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic