تبلیغات
امیرالمومنین - ولی کیست؟

ولی کیست؟

ارسال شده توسط رسول گ.م | در دوشنبه 18 خرداد 1388 | نظرات ( )

http://alimola.mihanblog.com 

در این پست قصد داریم آیه ی 55 سوره مائده را كه در وصف مولای متقیان حضرت امیرالمومنین(ع) می باشد را به طور موشكافانه بررسی كنیم.

ولی از واژه های کلیدی در فرهنگ اسلامی است. تاثیر این واژه در مبحث امامت، بسیار روشن است. خداوند متعال در آیه ی 55 سوره مائده، ولی مومنان را آشکارا معرفی می کند.

یکی از آیاتی که در قالب کنایه و اشاره، ولایت علی بن ابی طالب(ع) را بازگو ساخته آیه ی ذیل است: إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ. نخست به تجزیه ی ادبی این آیه ی مبارکه می پردازیم، سپس هدف اصلی را مشخص می سازیم.

کلمه انما در فرهنگ ادبیات عرب از ادوات و ابزارهای حصر به شمار می رود و جمعی از ادبای معروف اهل سنت نیز بر آن تاکید کرده اند. یعنی منحصرا ولی و سرپرست شما خدا و رسول و کسانی اند که ایمان آورده اند و نماز را بر پای داشته و زکات را در حال رکوع پرداخته اند.

http://alimola.mihanblog.com

این آیه، ولایت را منحصر می سازد به علی بن ابی طالب(ع) و از جانب دیگر ولایت به معنای سرپرستی و تسلط در شئون دیگران است. از جانب دیگر، در دستورهای اسلامی، برای پرداخت زکات در حال رکوع، اجر و ثوابی نیامده تا چه رسد به اجر مضاعف و افزونی مقام و مرتبت، بلکه این عمل معمولا با حضور قلب نمازگذاران عادی نمی سازد و در سنت نبوی هم دیده نشده است که رسول اکرم(ص) در حال نماز، زکات و صدقات داده باشند تا چه رسد که در حال رکوع بپردازند. پس دستور کلی نداریم و این موضوع حادثه ای است در یک واقعه ای و بیش از یک مرتبه هم اتفاق نیفتاده است. امام علی(ع) نمی خواست آن مستمند با گلایه و ناراحتی از مسجد بیرون رود.

به اتفاق مفسران و مورخان تشیع و تسنن، این آیه فقط در شان حضرت علی(ع) نازل شده است و در اینکه انما مفید به حصر است هیچ گونه اختلافی وجود ندارد، اختلاف در کیفیت افاده ی حصر است. برخی مربوط به وضع واضع لغت می دانند، بعضی از نظر عقل، انما را مفید حصر می شمارند و گروهی برخواسته از محتوای کلام می دانند.

متکلمان و اصولیان معتقدند: انما به کمک عقل، مفید حصر می باشد چون ان به معنای اثبات و تحقق است و ما مفید نفی است که در فارسی اینگونه ترجمه می شود<< این است و جز این نیست>> در قرآن می فرماید:<< انما الهکم اله واحد>> یعنی این است و جز این نیست که اله و معبود شما منحصرا خدای واحد احد و یکتای بی همتاست و غیر از آن معبودی وجود ندارد. این همان معنای انحصار می باشد، ولی اهل ادب و لغت شناسان نوعا معتقدند که << انما>> نه از طریق وضع واضع دلالت بر حصر می کند و نه عقلا، و <<ما>> ی نافیه همواره<< الا >> را با خود دارد مفید حصر می باشد.1 البته نظر اهل لغت معقول تر است و اگر از محتوای کلام استفاده شود نیز مفهوم حصر را داراست. در هر صورت قدر جامع تمام این نظریه ها، استفاده حصر و انحصار ولایت در خدا و رسول و کسی که برای اولین بار در حال رکوع زکات و یا صدقه ی مستحبی به مستمندان پرداخته است.

پی نوشتها:

1- سکاکی، مفتاح العلوم، ص 291 و تفتازانی، مطول، ص 167

http://alimola.mihanblog.com

منبع: فصلنامه معارف اسلامی شماره 71
ارسال شده در: ولی کیست؟ ،

گالری تصاویر

معرفی کتاب

بحث غدیر خم از نظر قرآن شریف

عبدالكریم نیرى (بروجردى ).
چاپ اول : چاپ حكمت , قم , حدود سال 1353ش .
چاپ دوم : انتشارات نور فاطمه (س ), تهران , سال 1402ق , سال 1361ش .
كتاب پس از مقدمه ابتدا خلاصه اى از واقعهء غدیر خم و سپس بحث غدیر از نظر قرآن است كه سه آیه را مطرح مى نماید ...

خدمات چند رسانه ای علوی

دانلود نقشه غدیر

این نقشه که به صورت فلش تهیه شده است و در آن اطلاعات جالب و زیبایی از جمله: راه حج پیامبر ...

دانلود خطبه غدیر برای موبایل

نرم افزار خطابه غدیر بر روی تلفن همراه، با زبان برنامه نویسی جاوا طراحی و اجرا شده، تا دامنه ...

تم امام علی (ع) برای گوشی های سونی اریکسون

دریافت تم امام علی (ع) با موضوعیت غدیر خم برای گوشی های سونی ...

دانلود کلیپ پیمان با غدیر

دریافت کلیپ پیمان با غدیر با فرمت wmv برای عاشقان آن حضرت ...

کلیپ صلوات بر امیرالمومنین علیه السلام ویژه عید غدیر

دریافت کلیپ صلوات بر امیرالمومنین علیه السلام ویژه عید غدیر ...

کلام امیر

تبلیغات

 

مانده تا غدیر

 

جستجو در مطالب

 

نظرسنجی

 

آمار

 

درباره وبلاگ

 

موضوعات مطالب

 

خبرنامه