غدیر در روایات و تاریخ

ارسال شده توسط رسول گ.م | در جمعه 1 خرداد 1388 | نظرات ( )


واقع غدیر، بنابر مشیت الهى ، رنگ جاودانگى به خود گرفت و در بستر زمان با همه بدعتها و تحریفها كه رنگ و حقیقت حوادث را عوض كرده ، ماندگار شد. یكى از علل این جاودانگى ، نزول دو آیه شریفه قرآن است كه تا روزى كه قرآن باقى است این واقعه تاریخى نیز باقى است .
باید توجه داشت كه هر موضوعى نسبت به گستره و عمق و ابعاد مختلفى كه در بر مى گیرد توجه مورخان و اندیشوران را به خود جلب مى كند، به همین دلیل ، تاریخ نگاران ،مفسران ،محدثان و متكلمان در طول اعصار و قرون به پژوهش تبیین درباره آن پرداخته اند. حساسیت و جایگاه آن بدان جا مى رسد كه نفى و اثبات و قبول و در آن ، ریشه در عقاید فرهنگ اسلامى داشته و تعیین خط مشى حكومتى اسلام بدان وابسته است . گذشته از مورخان و خطبا و گویندگان ، هنرمندان و شعرا نیز بدان توجه نموده اند و به لحاظ آن از ابعاد گوناگون به بحث و بررسى آن پرداخته اند.

 


مى توان گفت ، این واقعه نتیجه 23 سال رنج و بلاش نبى اكرم اسلام در مكه و مدینه است كه آن حضرت (ص ) سیر هدایت و امامت را روشن مى سازد.
هیچ یك از دانشمندان ،منكر غدیر نیستند؛ در اهمیت آن همین بس كه صد و ده نفر از صحابه ، حدیث غدیر را بر اساس علماى اهل سنت نقل كرده اند(1).و به گفته علامه امینى ، صاحب كتاب پر ارج الغدیراین قضیه به گونه اى است كه دو نفر هم در آن اختلاف كرده اند. همو مى گوید: 24 نفر از مورخان از جمله : طبرى ، خطیب بغدادى ، ابن اثیر، ابن عساكر، و 27 نفر از محدثان مانند ترمذى ، نسانى ، ابن مغازلى شافعى ،خطیب خوارزمى ،جهارده مفسر بزرگ مانند قاضى بیضاوى ،جلال الدین سیوطى ،تیشابورى ،آلوسى بغدادى ،فخر رازى ،ثعلبى و هفت نفر از علماى كلام پیرامون آن بحث كرده اند. از اهل سنت تعداد كسانى كه مستقلا درباره غدیر كتاب نوشته اند 26 نفرند. ابن جوزى در این باره مى گوید: مورخان ،اتفاق نظر كرده اند كه واقعه غدیر بعد از مراجعت پیامبر از حجه الوداع در روز هیجدهم ذیحجه بوده و همراه پیامبر اصحاب و اعراب و ساكنین مكه و مدینه بوده اند كه تعداد آنان به یكصد و بیست هزار نفر مى رسیده و اینان در مراسم حج با پیامبر بوده و گفتار او را شنیده اند.

پی نوشتها:

1- طبرسى مورخ بزرگ اسلامى كتابى به نام الولایه فى طریق الغدیر نوشته است و این حدیث را از هفتاد طریق از پیامبر نقل كرده است .

 

منبع: كتاب پیام غدیر، اثر عذرا انصاری
ارسال شده در: پیام غدیر ،

گالری تصاویر

معرفی کتاب

بحث غدیر خم از نظر قرآن شریف

عبدالكریم نیرى (بروجردى ).
چاپ اول : چاپ حكمت , قم , حدود سال 1353ش .
چاپ دوم : انتشارات نور فاطمه (س ), تهران , سال 1402ق , سال 1361ش .
كتاب پس از مقدمه ابتدا خلاصه اى از واقعهء غدیر خم و سپس بحث غدیر از نظر قرآن است كه سه آیه را مطرح مى نماید ...

خدمات چند رسانه ای علوی

دانلود نقشه غدیر

این نقشه که به صورت فلش تهیه شده است و در آن اطلاعات جالب و زیبایی از جمله: راه حج پیامبر ...

دانلود خطبه غدیر برای موبایل

نرم افزار خطابه غدیر بر روی تلفن همراه، با زبان برنامه نویسی جاوا طراحی و اجرا شده، تا دامنه ...

تم امام علی (ع) برای گوشی های سونی اریکسون

دریافت تم امام علی (ع) با موضوعیت غدیر خم برای گوشی های سونی ...

دانلود کلیپ پیمان با غدیر

دریافت کلیپ پیمان با غدیر با فرمت wmv برای عاشقان آن حضرت ...

کلیپ صلوات بر امیرالمومنین علیه السلام ویژه عید غدیر

دریافت کلیپ صلوات بر امیرالمومنین علیه السلام ویژه عید غدیر ...

کلام امیر

تبلیغات

 

مانده تا غدیر

 

جستجو در مطالب

 

نظرسنجی

 

آمار

 

درباره وبلاگ

 

موضوعات مطالب

 

خبرنامه

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات